Гекони


Информация

                            ...
                                                Леопардов гекон

Общи характеристики
Леопардовият гекон (Eublepharis macularius) е влечуго от семейство Геконови (Gekkonidae). Местата където се среща в природата са Пакистан, Иран и Западна Индия. Геконът е нощно животно, той се храни и ловува нощем. През деня геконът си отпочива, скрит в малките пещери между камъните, където има малка влажност. За разлика от повечето гекони, леопардовият гекон има подвижни клепачи и му липсват “кукичките” на пръстите на краката, които позволяват на останалите видове гекони да изкачват вертикални повърхности. Размерът на типичния представител на леопардовите гекони е 20- 25см. Цветовата окраска на повечето възрастни индивиди е жълто на тъмно - кафяви петна.

Терариум

Най-добре за леопардовите гекони е да бъдат отглеждани в специално построен за целта вивариум  или приспособен аквариум с капак, чиято дължина трабва да бъде поне 60 см, а на ширина - 30 см. Височината не е толкова важна, но все пак е добре да е повече от 20 см.
Аранжировката на терариума е много важна. Обикновено за подложна субстанция се използва пясък. Пясъкът трябва да е подходящ за гущери - не трябва да е нито много фин и остър, нито много груб. 
Вестници също могат да бъдат използвани, въпреки че са значително по-неестетични от пясъка и изискват по - честата им смяна. Пясъкът  също така позволява на гекона да копае. Растения в терариума не са нужни, а пустинни растения като кактусите могат да причинят в действителност пронизване по нежната кожа на геконите. Далеч по - добри за ползване са парчета плавей, парчета корк или големи камъни. Те ще бъдат използвани от гекона както за катерене, така и за скривалище. Ако използвате камъни, трябва да бъдете сигурни, че те няма да се срутят върху тунела на гекона, да държите камъните по-далеч един от друг може би е по-добре, отколкото да ги лепите с лепило един за друг. 

Желателно е в терариума да има поставена отоплителна лампа, която да поддържа 28-  33 градуса Целзий през деня и 18 - 20 градуса нощем. Геконите са нощни животни, поради което ултра - виолетовата светлина не им е необходима.
В естествената си среда геконите не пият много вода, но в терариума винаги трябва да има купичка с прясна вода за всеки случай.
ХраненеЛеопардовият гекон е хищник. Основната му храна във Вашия дом трябва да бъдат щурците. ...

Хранене
Леопардовият гекон е хищник. Основната му храна във Вашия дом трябва да бъдат щурците. Възрастните гекони могат да консумират и брашнени червеи или скакалци. Не е препоръчително да храните Вашия гекон с условени от Вас насекоми, тъй като те могат да съдържат пестициди или хербициди, които да се окажат фатални за него. В никакъв случай не хранете гущера със светулки, тъй като в много случаи те причиняват смърт на гекона. Всяка храна трябва да бъде съхранена поне 24 часа преди да бъде дадена на гекона и за малките е добре някои от щурците да бъдат поръсени с калций. В размножителния период в храната на женския леопардов гекон трябва задължително да се добавят  мултивитамини.  Полезно е да храните младите гекони от време на време с разбити сурови жълтъци - един добър източник на протеини за Вашето животно.
Геконите се хранят три пъти седмично.

РазмножаванеРазликата между мъжките и женските леопардови гекони е трудна за определяне с просто ...

Размножаване

Разликата между мъжките и женските леопардови гекони е трудна за определяне с просто око. Все пак може да се ориентирате по някои външни белези. Мъжкият има по-вирока глава и врат, докато тялото на женската като цяло е по-едро.
Сезонът за размножаване на леопардовите гекони е от януари до октомври, а снасянето на яйца започва от декември и свършва март. Бременността трае приблизително 30 дни, а инкубацията трае от 6 до 12 седмици. Обикновено  женската снася по 2 яйца.
Много важно е да се знае, че леопардовите гекони живеят на хареми, т.е. живеят на групи, които се състоят от един мъжки и повече от една женски. Може и да са само мъжки и женски гекон. В един терариум обаче никога не гледайте повече от един мъжки гекон, тъй като мъжките екземпляри на едно място ще се бият поради своите териториални инстинкти. 
ВлажностВлажността в дупките на геконите е по - голяма от тази на заобикалящата среда. По тази ...

Влажност
Влажността в дупките на геконите е по - голяма от тази на заобикалящата среда. По тази причина е препоръчително да овлажните леко почвата на местата, където геконите обичат да си почиват. Това също така спомага при смяната на кожата. В същото време обаче не бива да прекалявате с влажността в терариума, тъй като твърде голямата влага може да причини респираторни проблеми на Вашия гекон.
Здраве и болестиОбичайната продължителност на живота на геконите е около 20 години.Може би най - ...
Здраве и болести
Обичайната продължителност на живота на геконите е около 20 години.
Може би най - често срещаният здравословен проблем при леопардовите гекони е задръстване на червата. Това се случва, когато геконът яде субстрата, върху който живее. Ако забележите, че Вашият гекон е загубил апетита си, ако коремчето му е подуто или охлузено, ако краката му треперят и равновесието му е нарушено - това са най-ярките индикации за здравословен проблем в червата на животното. Геконите страдат също така от конступация, от дихателни проблеми, могат да получат парализа. Важно е да взимате превантивни мерки, за да е здрав Вашия гекон - диетата и обстановката в терариума да са изрядни. 
При всеки потенциален симптом за заболяване потърсете специализирана помощ от ветеринарен лекар! Не се опитвайте сами да диагностицирате или лекувате проблема, тъй като това може да бъде фатално за Вашия домашен любимец.
Любопитни фактиПовечето гекони са истински акробати. Те без проблеми се придвижват по таваните и ...

Любопитни факти
Повечето гекони са истински акробати. Те без проблеми се придвижват по таваните и гладките стени, даже по стъклата на прозорците, защото имат специални приспособления на крайниците си. Единствено леопардовият гекон не е устроен така, че да изкачва вертикални повърхности, което го прави най - подходящия домашен любимец от семейството на геконите.

Когато е уплашен, леопардовият гекон има способността да отдели опашката от тялото си. В природата това е един от най - ефективните начини на самозащита при повечето гущери. Падналата опашка разсейва хищника и дава време на гекона да избяга. След време опашката регенерира напълно, но новата се различава от старата.

По време на любовната игра, мъжкият леопардов гекон “целува” женската – ближе и леко хапе врата й. Ако тя не желае полов акт - го ухапва силно в отговор! 

Полът на новороденото леопардово геконче зависи от температурата, в която живее женската по време на инкубационния период. При температура между 23 и 30 градуса по Целзий се излюпват предимно женски животни. Температура към 33 - 34 градуса по Целзий е предпоставка за излюпване на повече мъжки гекони. Ако температурни стойности по време на инкубацията са в диапазона 31-32 градуса по Целзий вероятността да се излюпят мъжки или женски животни се изравнява.  
Някои гекони проявяват любвеобвилност и обичат да се катерят по човешката ръка от едно рамо на друго, или да спят в дланта на собственика си. Въпреки това, леопардовият гекон в никакъв случай не трябва да бъде мачкан и гушкан, тъй като това може да му нанесе необратими вреди.
Вашият леопардов гекон заслужава качествено отглеждане, отговорно отношение и редовна ветеринарна грижа!
                            ...
                                                     Гекон токи

Произход
Тези гекони произлизат от Северо-източна Индия, Бангладеж, Бирма, Малайзия, Индонезия, Филипините и източния Индоавстралийски архипелаг.

Размер
Възрастните индивиди достигат размер от около 25-38 см. на дължина. Малките след като се излюпят са около 2 см.
Продължителност на живота

Около 7-10 години.
ОписаниеТези агресивни гекони имат атрактивно сиво до синьо тяло обсипано с оранжеви до червени ...
Описание

Тези агресивни гекони имат атрактивно сиво до синьо тяло обсипано с оранжеви до червени петна и/или точки. Цялото тяло е покрито с малки ъгловати люспи като има по издадени такива по гърба подобни на пъпки. Пръстите на краката им имат големи възгалвнички които помагат на гекона да се закрепя и към най-гладките повърхности, като например стъкло. Мъжките се различават от женските по една редичка от 10 до 24 пори във формата на ъгъл които се намират пред аналния отвор.
ТерариумГеконите токи могат да бъдат отглеждани поотделно в 35 до 75 литров терариум. Можете да ги ...
Терариум

Геконите токи могат да бъдат отглеждани поотделно в 35 до 75 литров терариум. Можете да ги отглеждате и на групи, като е важно да има само един мъжки , в противен случай има опастност мъжкарите да се бият. Можете да гледате на едно място до 6 гекона в около 200 литров терариум. Височината на терариума е от по-голямо значение от дължината , но не е фатално и терариума да е по-дълъг отколкото висок. Терариум направен изцяло от мрежа не е добро решения заради деликатната структура на краката на тези животни.
Температура

Геконите Токи трябва да се отглеждат при средна температура в терариума около 29 - 32°С като през нощта тази температура трябва да спада с около 9-10°С.
Отопление и осветлениеМоже да се озползва лампа за отопление на терариума. Тъй като тези гекони са ...
Отопление и осветление

Може да се озползва лампа за отопление на терариума. Тъй като тези гекони са нощни животни UV ( ултравиолетова ) лампа не е необходима, но може да се сложи с естетическа цел и поддръжка на растенията в терариума. Отоплителни плочки сложени под терариума се използват рядко. Периоди от около 10 часа светло и 14 часа тъмно са подходящи и задоволителни.
Субстрат

Стърготини или някаква пясъчна смеска, кора, влакна от кокосова палма, стърготини от ела (чам), торф и т.н. могат спокойно да бъдат ползвани като субстрат (покривка за дъното на терариума).
Околна среда в терариумаГеконите токи са от тропическите дъждовни гори, но се срещат и в хорските ...
Околна среда в терариума

Геконите токи са от тропическите дъждовни гори, но се срещат и в хорските обитания , като къщи и т.н. За тези от дъждовните гори е необходима влажност около 70 до 90% която не трябва да пада под 50%. Субстрата ще спомогне за поддържането на влажността в посочените граници. За предпочитане са растения със здрави стебла. Задната стена на терариума може да е облепена с коркова плоскост или нещо подобно.
Хранене

Токитата не са от «гнусливите» и ядат голямо разнообразие от насекоми. Щурците се използват като основна храна от повечето тераристи и няма да бъдат пренебрегнати от гекона. брашнени червеи, скакалци, хлебарки и дори новородени мишлета биха послужили за храна на този вид гекони. Хранене трябва да има всеки ден. Поръсването на насекомите с витамини за влечуги е хубаво да се прави на всяко трето хранене.

Отглеждане

Периодичното почистване на терариума не трябва да се пренебрегва в никакъв случай. Пълно подновяване на субстрата трябва да се прави на всеки три месеца. Поддържането на влажността може да става чрез ежедневно пръскане с пулверизатор, един път сутрина и един път вечерта. Тези животни са плашат и стресират като се взимат в ръка и може би трябва да бъдат разглеждани като вид който е по-добре само да се гледа в терариума без да се вади от него. Ако бъдат взети в ръка обикновенно се опитват да хапят, а ухапването им е болезнено и силно. За целта може да си намерите здрави ръкавици. 
                            ...
                                      Кадифен ивичест гекон

Местообитание

Кадифеният ивичест гекон се среща в Индо-Австралийския архипелаг.Известен е също под името "скунксов гекон".То се дължи на бялата линия, която минава от основата на опашката, по дължината на гръбнака и се раздвоява до очите му.Имат дълги и изящни тела.Достигат до 22-25см.Ивичестите гекони се катерят без проблем по стъкло.Имат сравнително спокоен характер, но поради факта, че са много нежни животни не се препоръчва да се взимат в ръка.Този вид гекони са нощни.
ТерариумГлавното за терариумът на кадифения ивичест гекон е, че височината е по-важна от ...

Терариум

Главното за терариумът на кадифения ивичест гекон е, че височината е по-важна от дължината.Както при всяко възрастно влечуго, колкото по-голям е терариумът-толкова по-добре.Този вид гекони са отлични катерачи и без проблем могат да тичат по вертикалните стени на съда.Стъклото се препоръчва, защото ивичестите гекони обичат да си почиват на стъклените стени.Капакът трябва да пасва идеално и да е подсигурен, защото тези гекони без проблем могат да избягат от неподсигурен терариум.Също така трябва да осигурете добра вентилация.Един мъжки може да бъде държан заедно с няколко женски в зависимост от големината на съда, но не трябва да има повече от един мъжки в съд.Препоръчетелно е да има клони и камъни в терариума, по които геконите да се катерят.Живите растения поддържат влагата, но трябва да се съобразявате с условията в дома на гекона при избор на такова.Кадифеният ивичест гекон ще оцени и изкустени растения по които ще се катери, крие, спи и евентуално снесе яйца.
ТемператураПрепоръчетелните стойности са 27-29С през деня и най-ниско 21С през нощта.Тези ...
Температура

Препоръчетелните стойности са 27-29С през деня и най-ниско 21С през нощта.Тези температури могат да бъдат поддържани чрез нагревателна плоча, която да поставите под половиата от дъното или чрез червена, синя или черна крушка.
Осветление

UV лъчите не са задължително, но ще помогнат при усвояването на калции от животното.Тъй като този вид гекони са нощни червената лампа ще ви помогне да ги наблюдавате.
Влажност

Напръсквайте с пулверизатор терариума 2-3 пъти дневно, за да поддържате влагата около 70-75%.Най-добре е ако използвате топла филтрирана вода.Живи растения също ще помогнат за поддържане на влагата и геконът ще пие вода от листата им или от стените на съда.Въпреки това малка купичка с вода трябва да е налична по всяко време. Тези гекони имат нужда от Йод във водата. Концентрацията трябва да е една капка йода-септ на литър вода, не повече. При недостиг на йод образуват гуши под формата на две подутини зад главата.

Хранене

Геконите се хранят основно с щурци, които трябва предварително да бъдат овъргаляни в хранителни добавки за влечуги, но е добре да разнообразявате менюто с различни видове червеи или хлебарки.Можете да храните геконът с по 4-5 щуреца на ден или 6-7 през ден.Ако поставяте храната в чинийка, от която да не може да излезе, но да е лесно забележима за гекона, той ще се научи, че там може да намери храна и ще я търси ако е гладен.
2-3 пъти седмично може да приготвяте специално пюре, което е много полезно за геконът и той много го обича.Смесвате малко бебешко пюре(праскова или банан) с малко мед и малко количесто вода и калции.
                            ...
                                                  Златен гекон

Местообитание

На свобода златните гекони се срещат в тропическите гори на Виетнам. На цвят са златисти, зелени, кафеникави и дори черни, като окраската варира в зависимост от светлината и температурата. Мъжките растат до 17-20см, а женските около 12-15см. Тези гекони са отлични катерачи и предпочитат да стоят нависоко. Могат да се катерят по вертикални стени на терариума освен ако пръстите им не са зацапани или стените не са прекалено влажни. Златните гекони за нощни животни.
ТерариумТерариумът трябва да е вертикално ориентиран. Подходящи размери за един гекон са ...
Терариум

Терариумът трябва да е вертикално ориентиран. Подходящи размери за един гекон са 40x40x60см, а за двойка 50х50х60см. Домът на златния гекон трябва да е обзаведен с множество клони и камъни, по които той да се катери. Осигурете скривалища както на земята, така и на по-високо в терариума. Капакът трябва да пасва идеално, за да не избяга геконът.
Субстрат

Торф или кокосов субстрат. Салфетки също са подходящи.
Температура и осветление

Препоръчва се около 30С през деня, като може да падне и до 25С и 21-25С през нощта. През нощта можете да поддържате тези стойности чрез червена или синя крушка, а през деня може и с нормална. Нагревателните плочи също са много удобни.Не се изисква UV лампа.
Влажност

влажността трябва да е около 75%.За целта е добре да напръсквате терариума с пулверизатор минимум 2 пъти на ден. Може да пръскате и гекона. Плитка купичка с вода трябва да е налична по всяко време, въпреки, че животното ще предпочете да пие от влажните стени или от капки по предмитите в терариума. Някои гекони обичат да си почиват във вода, затова купичката трябва да е достатъчно голяма. Сменяйте водата редовно.
Хранене

Всяко насекомо с подходящ размер става за храна, но най-разпространени за храна са щурците. Каквато и да е храната, трябва предварително да е овъргаляна в хранителни добавки, богати на калции.
Размножаване

ако искате да разможавате златни гекони наблюдавайте внимателно двойката, защото ако не се спогаждат може да се бият до смърт. Премествайте мъжкия гекон при женската или ги слагайте в непознат за тях съд, защото иначе мъжкият може да защитава територията си. Два мъжки гекона в един терариум биха се били. Около 30дена след сношението женската снася 1-3 яйца, като ги залепва. Ако яйцата са залепени за някоя от стените или за предмет, който не може да бъде изваден ги оставете, като се стараете температурата и влажността да са по-високи. Не пръскайте в пулверизатор директно яйцата. Ако могат да бъдат преместени заедно с предмета, за който са залепнали в инкубатор, температурата трябва да е 26-28С.
Държане

повечето гекони не обичат да бъдат взимани в ръка, като някои хапят, а други предпочитата да избягат.Въпреки това златните гекони могат да свикнат да бъдат държани. Ако геконът бъде хванат за опашката или тя е наранена по някакъв начин, той ще я пусне, което го стресира изключително много. Ако геконът пусне опашката си не се опитвайте да го пипате. На нейно място за около година и половина ще порастне нова, която ще бъде много по-тънка.
                            ...
                                               Крокодилов гекон
Разпространение

Този дървесен вид гекон е широко разпространен в каменистите и гористи области на южна Африка, Ангола и южна Танзания. Намирани са в колонии на до 20 в природата , но в плен канибализмът не е непознат за хората които гледат такива животни. Затова най-добре да ги отглеждате поединично, освен ако не планирате да ги размножавате.В този случай мъжкият и женската трябва да са с приблизително еднакви размери. Никога не събирайте два мъжки, тъй като те ще се борят.
Размер

Средният размер на това геко обикновено е около 15 см (6 инча), но размери от до 20 - 22 см (8 - 9 инча) не са невъзможни.
ДиетаТози вид се храни с разнообразие от малки насекоми и техните ларви. Възрастни трябва да бъдат ...
Диета

Този вид се храни с разнообразие от малки насекоми и техните ларви. Възрастни трябва да бъдат хранени всеки втори ден, младите животни трябва да бъдат хранени ежедневно за по-бърз растеж.. Всички храни трябва да бъдат поръсени с добър качествен прах за калций (2 : 1, калций : фосфор).
Изисквания
* Отопление: може да бъде използвана рефлекторна (насочена) светлина. 
* UV (Ултра виолетова) светлина: изисква се 5.0% UVB лампа. Тази лампа трябва да свети 12 – 14 часа на денонощие и трябва да бъде подменяна на всеки 6 месеца или на колкото е посочено от производителя. Това ще симулира дневно-нощен времеви ефект с цел да спомогне за синтезирането на витамин D3 от гекона.
* Жилище (терариум): Може да се използва дървен вивариум със стъклена предна стена и достатъчна вентилация. Подходящи рамери са примерно 60х45х30 за възрастен индивид, за двойка гекони ще трябва по-голям терариум. Новоизлюпени гекончета трябва да бъдат гледани в по малки съдове , пластмасови кутии са идеални. Те могат да бъдат поставени в бъдещото обитание на гекона. Най-добре е тези гекони да бъдат отглеждани поотделно освен ако ще ги размножавате. 
* Термостат: важна част от всеки терариум е да може да се регулира температурата в него с цел да се поддържа оптимална среда за животното.
* Термометри: може да поставите по един термометър в топлата и в студената част на терариума с цел по добър мониторинг на температурите (максималната и минималната). 
* Укрития: задължително е да поставите укрития в терариума с цел животното да се чувства по-комфортно и да избегнете стреса. Тези гекони прекарват повечето време скрити в пъкнатини в скалите и други подобни.
Влажност Този вид гекони имат нужда от влажност около 60%. Това може да бъде осигурено с ...
Влажност 

Този вид гекони имат нужда от влажност около 60%. Това може да бъде осигурено с пръкане с пулверизатор един път на ден с хладка (не студена) вода. Трябва да има така нареченото “влажно укритие” където влажността да е по-голяма от околната в терариума. Ца целта може да се използва торфен мъх или вермикулит поставен в укритието който да задържа влагата за по-дълго време.
Температура
Температурата трябва да е между 23 и 29 градуса Целзий. Локализираната площ за препичане , осветявана от рефлекторна крушка трябва да е с температура около 32 – 35 градуса Целзий. През нощта температурата може да пада с 8 – 10 градуса.
Размножаване 
Женските гекони копаят дупки, снасят яйцата си и ги покриват със субстрат. Яйцата трябва да бъдат местени в инкубатор или изобщо без да се обръщат или въртят.Могат да се лупят в инкубатор за около 45 – 50 дена при 28 градуса Целзий. 
                            ...
                                                   Островърх листоопашат гекон

Въведение

 Островърхият листоопашат гекон принадлежи към необичайно-изглеждащо семейство нощни гекони обитаващи остров Мадагаскар. Всички видове от семейство Uroplatus имат окраска наподобяваща различни предмети от тяхното местообитание. Островърхият листоопашат гекон наподобява изсъхнало листо. Цветовата окраска варира от тъмно шоколадово кафяво до жълтокафяво. По-рядки са червената и оранжевата окраска. Повечето островърхи гекони имат мрежеста окраска. Както и други гекони от това семейство, островърхите също имат малки месести образования, наподобяващи шипчета. Те са особено ясно изразени над очите и по главата. Този вид гекони е най-малкият от семейство Uroplatus и достига едва 10см. Характерното при тях е, че опашката не прилича на листо, а е къса и остра наподобяваща връх на копие. Когато са заплашени островърхите гекони отпускат предните си крайници като се държат единствено на задните, наподобявайки съвсем точно изсъхнало листо. 
Мъжките гекони се разпознават от женските по хемипенисовата подутина в основата на опашката. Има предположение, че размерът и шормата на опашката също могат да се използват за определяне на пола, но наличието на хемипенисова подутина е по-надежден признак.
Терариум Островърхите листоопашати гекони не са активни през деня, но през нощта биха ...
Терариум

 Островърхите листоопашати гекони не са активни през деня, но през нощта биха използвали цялото налично пространство в терариума. Съд с размери 51/25/45 (д/ш/в) е достатъчно голям за двойка гекони. Не се наблюдава агресия между мъжки гекони, отглеждани заедно. По-малки терариуми могат да се използват за отглеждането на едно животно. За субстрат можете да използвате торф, кокосов субстрат или салфетки. Ако не държите на естетическия вид салфетките са много подходящи, но трябва да се сменят редовно, за да може геконът да е винаги в чиста обстановка. Кокосовият субстрат също е много подходящ защото задържа влагата и освен това няма проблеми ако геконът погълне от него при хранене. Избягвайте чакъл или дървесен чипс. Върху субстрата може да направите слой от листа примерно дъбови, които понасят добре влагата. Задължително в терариума трябва да има няколко скривалища и места за катерене.За целта може да засадите живи растения или да сложите изкуствени. Сухи листа, кори от дървета и клони също вършат работа за скривалища. Важно е да осигурите достатъчно тънки клони, за които геконът да може да се хваща. Нужни са поне няколко клончета широки колкото крайниците на животното. Кори от дървета, изправени на някоя от стените на терариума са идеални скривалища.
Температура Островърхите листоопашати гекони изискват ниски температури - 20-24С през деня и ...
Температура
 Островърхите листоопашати гекони изискват ниски температури - 20-24С през деня и 16-21С през нощта. Този вид не понася високи температури и може да умре ако температурата се задържи над 27градуса за продължителен период от време. От време на време може да се наложи да изстудявате терариума като поставите плик с лед върху капака. Отопление е рядко нужно, но като цяло лампа с червена крушка е най-подходяща.
Влажност
 Поддържането на висока влажност е също толкова важно колкото и поддържането на ниска температура. Влажността трябва да е над 80%, като за целта се налага да пръскате с пулверизатор в терариума няколко пъти на ден и да намалите вентилацията. Може да поставите плитка купичка с прясна вода, но не е задължително стига влажността да е достатъчно висока. Островърхите гекони предпочитат да пият вода от листата на растенията или от стените на терариума.
Хранене Щурците трябва да съставят основната част от храната на островърхите гекони. За ...
Хранене

 Щурците трябва да съставят основната част от храната на островърхите гекони. За разнообразие може да предлагате и брашнени или бели червеи в малка купичка. Храната не трябва да е по-голяма от дължината на главата на гекона, въпреки, че той ще може да се справи и с възрастни щурци. Възрастните гекони трябва да получават 3-6 щуреца на хранене 2-3 пъти седмично. Хранете геконите вечер, когато са актични. Ако на сутринта намерите жива храна в терариума, значи сте предложили прекалено много на веднъж. Храната трябва предварително да бъде овъргаляна в хранителни добавки за влечуги. При възрастните може да правите това на всяко второ или трето хранене, а при малките - всеки път. 
                            ...
                                           Мавритански гекон

Общо наименование
Мавритански гекон
Научно наименование
 Tarentola mauritanica (Linnaeus , 1758)
Описание
 За размера си Мавританския Гекон е силен и с набито телосложение. 
Най-отличителните му характеристики са редовете ъгловати туберкуларни люспи по гърба ,отстрани на тялото и опашката.Има голяма , заострена глава.Оцветяването е обикновено от сиво към кафяво, на места с по-тъмно оцветени петна. Коремната повърхност е безупречно бяла. Кожна гънка се спуска отстрани на тялото , крайниците са относително къси.Долните части на пръстите са екипирани с прилепващи възгавнички по цялата им дължина. Младите екземпляри са по-ярко оцветени с няколко напречни ивици, които избледняват с растежа. Размерът на възрастните екземпляри може да достигне около 15 см.
Произход и разпространение
 Обитават Средиземноморския регион – от южна Франция до Гърция и северна Африка.Напоследък се съобщава , че живеят и се размножават в Калифорния.
Местообитание
 Мавританските Гекони могат да се открият в сухи каменисти области, особено на стръмни скали , големи скални блокове и т.н. 
Може да са много разпространени по места, обитавани от човека, особено каменни стени.
Въпреки, че са основно нощни животни, те също могат да бъдат забелязани често да се греят на слънце през деня.
Отглеждане
 Поради тяхното агресивно, териториално поведение само един мъжки може да се държи на едно място. 
Заградено място с размера на 40 литра аквариум може да приюти една двойка , но на по-широко се чувстват по-добре. Мястото трябва да е вертикално ориентирано с множество, безопасно наредени камъни и клони.Мавританските Гекони са способни да се катерят по стъклото на терариума. Субстратът може да е нещо обикновено като например вестник или няколко сантиметра сух ,чист пясък. Поддържайте един ъгъл леко мокър или осигурете влажно убежище. Не се изисква някакво специално осветление,въпреки че приемат добре място за греене с температура, достигаща 30 C .Понижаването през нощта на температурата до средно стайна се отразява добре.Някои от отглеждащите осигуряват съд с вода, но също така водата може да се осигури чрез пръскане с пулверизатор, когато се включат лампите .Не пръскайте директно върху Геконите.
Хранене Те активно преследват и консумират всичко , което се движи.Всяко насекомо с подходящ ...
Хранене
 Те активно преследват и консумират всичко , което се движи.
Всяко насекомо с подходящ размер става за храна, а някои от възрастните екземпляри биха приели и специално отгледана за целта розова мишка , но щурците са широко разпространена храна за терариумните животни (повечето). Ако си отглеждате собствени насекоми и те са добре хранени и обогатени с добавки, не са необходими допълнителни витамини, но е хубаво да се дават на младите животни.
Здраве
 Тези гекони са невероятно чисти от паразити и болести. 
Те са изключително устойчиви.Единствения проблем е олющването на кожата на пръстите на краката ако не им е осигурен достъп до влажно убежище.Не се препоръчва да се държат в ръка,могат да станат нервни.
Размножаване

Тези Tarentola трябва да се отглеждат в истински брачни двойки.За съжаление, дори на възрастните животни, е трудно да се определи пола.За мъжките се смята,че са по-едри и имат по-широка глава от женските.Въпреки това, дори световно известният експерт по геконите Артър Лаверидж пише – “ на външен вид половете изглеждат неразличими”! 
Някои от тераристите препоръчват период на охлаждане от 2-4 седмици , за да се стимулира размножителната активност. Две до четири люпила от по две яйца всяко се заравят във влажната част на субстрата през пролетта и лятото. Яйцата трябва да се инкубират при около 27 С в сух пясък или вермикулит. Овлажнявайте субстрата в единия ъгъл на инкубационния съд ,далече от яйцата и не позволявайте те да се намокрят.Малките се излюпват след 2 – 2,5 месеца , в зависимост от температурата. 
Новоизлюпените са около 2 см дълги и се хранят с щурци с размера на главичка на топлийка, плодови мухички (дрозофили) или други насекоми с подходящ размер в продължение на седмица след излюпването. 
Този вид проявява канибализъм ,така че младите трябва да бъдат отглеждани отделно от възрастните. Общото отглеждане на младите на едно място е възможно , но не е препоръчително и трябва да бъдете подготвени за липсващи пръстчета и опашки. Съзряването на младите става бавно,отнема до 2 години.
                            ...
                                                    Пепелянков гекон

Запознаване

Teratolepsis fasciata (наричан още пепелянков гекон)е един от по-малко познатите гекони, живеещи в Пакистан. Тъй като е лесен за размножаване и доста издръжлив, той би могъл лесно да се нареди измежду първите пет най-подходящи за отглеждане гекони. С малките си размери и най-прости основни нужди, този гекон е подходящ дори за начинаещи хобисти.
Външен видПо външен вид се различават от повечето гекони. Люспите им са оцветени в „земни” цветове ...
Външен вид

По външен вид се различават от повечето гекони. Люспите им са оцветени в „земни” цветове - сиво и кафяво. По този начин геконите по-лесно се замаскират в естествения си хабитат, който представлява пясъчни и скалисти местности. Гладки меки люспи покриват тялото им, докато масивната им опашка е покрита с по-големи рибо-подобни люспи, във формата на глава на пепелянка. По природа са сравнително слаби на външен вид (освен ако не са бременни, разбира се). Тъй като са изцяло земни гекони, по краката им няма лепкави възглавнички(вакуумчета?). На тяхно място има здрави, гъвкави, заострени пръсти, чрез които лесно копаят във финия пясък. Със своите 10-13 см максимални размери, те не са много големи животни. Подобно на повечето гекони без клепачи, и тези почистват песъчинките и остатъците от кожа по очите с езика си. Мъжките и женските се различават по хеми-пеналните издутини, намиращи се в началото на опашката при мъжките. При женските издутините липсват. Полът на повечето гекони от този вид може да бъде определен след като навършат 4-5 месеца.
ТерариумTeratolepis fasciata се нуждае от терариум, от какъвто се нуждаят и повечето пустинни ...
Терариум

Teratolepis fasciata се нуждае от терариум, от какъвто се нуждаят и повечето пустинни влечуги, без значение дали това ще е добре направен натуралистичен вивариум или най-прост съд за размножаване. При осигуряване на определени условия в терариума, тези гекони ще се размножават лесно. За субстрат на възрастни гекони може да се използва или калциев пясък или смес от калциев карбонат, примесен с пясък, като нивото на субстрата трябва да е около 5 см. Дълбокият пясък не е задължителен. Малките гекончета, обаче, не трябва да се гледат на пясък. При тях използвайте или кухненска хартия, или чист калциев карбонат. Препоръчително е всеки ден да пулверизирате един от ъглите на съда, в който гледате вашия гекон, за да вдигнете нивото на влажността. По време на размножителния период не трябва да има влажно укритие, тъй като женската може да снесе яйцата си в мокрия пясък и те да изгният. В терариума/вивариума трябва да има много укрития, като големи парчета кора, камъни, кокосови черупки и/или полу-заровени глинени саксии. При гекона ви винаги трябва да има купичка с вода, въпреки че рядко ще ги видите да пият от нея.
Отопление и осветлениеПрез лятото трябва да осигурявате осветление по 14 часа на денонощие, а през ...
Отопление и осветление

През лятото трябва да осигурявате осветление по 14 часа на денонощие, а през зимата – по 9. Тези гекони предпочитат по-високи температури от другите: през лятото температурата трябва да е около 35-36°С при най-топлата част от терариума и около 29°С в най-хладната, а през нощта температурата трябва да пада с 5-6°С. Препоръчително е да отоплявате дома на гекона или с нагревателна подложка, или с обикновена крушка. Зимните температури трябва да са по-ниски, както е в естествената среда на геконите: 21°С в най-топлата част на вивариума, като през нощта да пада около 18°С. Ако се налага, зазимявайте пепелянковите гекони от началото на декември до средата на януари чрез изключване на всички отоплителни уреди във вивариума. Свалете температурите до 16-18°С и намалете количеството храна. Някои от собствениците спират изобщо да хранят своите Teratolepis fasciata през този период. Важен съвет при затоплянето на геконите – никога не използвайте нагряти камъни, тъй като те могат да причинят сериозни изгаряния на животните.
ХраненеПодобно на повечето насекомоядни насекоми, тези гущери се хранят с различни насекоми. ...
Хранене

Подобно на повечето насекомоядни насекоми, тези гущери се хранят с различни насекоми. Основната им храна трябва да са щурците, тъй като те се поглъщат по-лесно в сравнение с другите насекоми. Можете да разнообразявате и с брашнени червеи, малки бръмбари и мухи. Винаги поръсвайте храната не гекона си обилно с калциева и витаминна добавка (подходящи за целта са ReptoLife и ReptoCal). Пепелянковите гекони се нуждаят от голямо количество калций. Можете да смесите калций на прах със субстрата за ваше улеснение: когато геконът поглъща песъчинки, той ще поглъща и част от калция. Веднага щом се сдобиете с пепелянков гекон, занесете изпражненията на ветеринар да ги тества за болести и паразити. Избягвайте диво-уловените гекони - обикновено те страдат от множество вътрешни и външни паразити. Винаги слагайте новите животни под карантина.
Размножаване

Симулирането на естествения денонощен цикъл на светлината, както и правилното охлаждане, са жизненоважни за размножаването на този вид гекони. Подобно на повечето животни, живеещи в субтропичния пояс, и тези гекони се нуждаят от кратък период на „зазимяване”. Много собственици не са съгласни с това, въпреки че не е ясно защо при отглеждането в домашни условия да не се спазват изисквания, валидни в природата. Като за начало, нуждаете се от полово-зряла двойка (женската трябва да е поне на 15-18 месеца, а мъжкият – на 10-12). След „зазимяването”, пуснете мъжкия гекон във вивариума на женския, като не ги обезпокоявате и им дадете известно време да свикнат с обстановката. След около седмица, вероятността да са се чифтосали успешно е почти 100%. Наблюдавайте действията на женската – тя ще започне да копае и да търси място за снасяне на яйцата. След около 25-30 дни ще започнат да се образуват видими издутини и скоро тя ще снесе първото си люпило. Люпилата се състоят от по две яйца на всеки 14 дни, като можете да очаквате до 10-12 люпила, ако животното е здраво и стои на топло. Женската обикновено снася яйцата под някакъв предмет – на скрито и хладно място. Добра идея е може би да покриете дъното на вивариума с тиксо; така яйцата ще залепнат щом бъдат снесени и после лесно ще се отделят. Инкубирайте яйцата или на сух пясък, или на суха кухненска хартия при температура 28-29°С с ниво на влажността 30-50%. След около 60 дни яйцата трябва да се излюпят. Новоизлюпените гекончета имат същите нужди като големите, с изключение на субстрата (малките трябва да се гледат на чист калциев карбонат). Гекончетата се хранят с малки щурчета и плодови мухи.
                            ...
                                         Мадагаскарски земен гекон
Местообитание

Както името им подсказва, тези гекони обитават южните части на о. Мадагаскар и заобикалящите го по-малки острови. Прекарват повечето време на земята, скрити в опадалите листа. Paroedura pictus има няколко различни популярни имена: мадагаскарски земен гекон, оцелотов гекон, малгашки дебелоопашат гекон, пантеров гекон, земно-оцветен гекон или голямоглав гекон (най-разпространено у нас е първото). Всяко от тези имена ще даде резултат, ако пускате търсене през Интернет.
Външен вид

Мадагаскарският земен гекон е нощен вид, и отново както показва името му - земен. Той е един от най-малките гекони в света. Повечето гекони от този вид достигат едва 10-15 см, макар че някои мъжки могат да достигнат 20 см. Окраската на повечето гекони от този вид представлява съвкупност от резки и ленти, с кафяви оттенъци, златна багра и бяло оцветяване на места.
ТерариумЗа тези малки гекони може да използвате неголяма кутия , 40 литров терариум или голям ...
Терариум

За тези малки гекони може да използвате неголяма кутия , 40 литров терариум или голям щуркарник. Можете и да направите терариум с дървени стени или стъклен вивариум за вашите гекони. Подходящи размери за дома на вашия Paroedura pictus са 45-60 см дължина, 30 см ширина, 25 см височина. Имайте предвид, че мадагаскарските земни гекони не се нуждаят от висок терариум за разлика от дървесните видове, тъй като са дребни, земни гекони и има вероятност да паднат, ако се покатерят на високо. 40 литров терариум е подходящ дом за 3-4 гекона.
Субстрат

Някои подходящи настилки за субстрат са: кухненската хартия, фин пясък, шисти. Не се препоръчва ползването на пясък, съдържащ калций или калциев карбонат.
ТемператураТемпературата през деня не трябва да надвишава 30°C, като трябва да има по-топла част, ...
Температура

Температурата през деня не трябва да надвишава 30°C, като трябва да има по-топла част, където геконите да могат да се припичат. Температурата в тази част трябва да е около 31°C. Температурата през нощта съответно трябва да е по-ниска - около 25°C. Препоръчително е температурата през нощта да не пада под 23-24°С.
Осветление и отопление
За отопляване на вашия терариум, има 2 подходящи варианта – или чрез нагревателна подложка (за препоръчване), или чрез 40W крушка. Тези гекони са нощни животни и, следователно, не се нуждаят от УВ лампа.
Забележка
 При използването на слаба УВБ лампа, у животните на някои тераристи се забелязват промени.
Влажност

Нивото на влажността в терариума на вашия Paroedura pictus трябва да е около 50-80%. Най-евтиният и достъпен вариант за постигането на това ниво е чрез слабо пулверизиране ежедневно. В терариума винаги трябва да има купичка с прясна вода, както и едно по-влажно от останалата част от терариума място, където геконът да може да смени кожа по-лесно или да се скрие, когато заобикалящата го среда е твърде суха.
Укрития

Препоръчително е да подготвите няколко укрития на различни места във вашия терариум, за да може геконът ви да се чувства спокоен. Мадагаскарските земни гекони могат да се уплашат и стресират, ако не се чувстват в безопасност в обкръжаващия ги свят. Евтини и достъпни идеи за укрития са кокосови черупки и обърнати подложки за саксии, които можете да украсите, за да придадете по-приветлив вид на вашия терариум.
Можете да сложите и коркова кора или камък за разнообразие и за катерене, но не забравяйте, че отглеждате земен гекон, следователно каквото и да сложите за катерене не трябва да бъде високо, за да се избегне риска от сериозно нараняване при падане.
Храна

Основната храна на тези гекони трябва да са щурците, но за разнообразие може да изпозлвате и други насекоми, като брашнени червеи, скакалци, ларви на копринена буба, хлебарки и големи брашнени червеи (Zophobos morio). Последните не трябва да се дават редовно, тъй като са богати на мазнини; може само от време на време или през размножителния сезон. Препоръчително е да храните щурците с високо-калциева храна преди да ги дадете на вашия гекон.
Забележка
Препоръчително е да храните вашите мадагаскарски земни гекони със брашнени червеи, едва когато са достигнали 6-месечна възраст.
РазмножаванеКато за начало е най-удачно първо да проверите пола на вашите гекони. Два възрастни ...
Размножаване

Като за начало е най-удачно първо да проверите пола на вашите гекони. Два възрастни мъжки гекона не трябва да живеят заедно, тъй като често ще се бият помежду си. Полът може да се определи най-рано когато геконът навърши 2-3 месеца. Мъжките гекони от този вид имат лесно забелязващи се издутини, намиращи се при началото на опашката и, като цяло, са по-дълги и по-големи от женските. Paroedura pictus достигат полова зрялост на около 7-месечна възраст.
Препоръчително е да изчакате геконите ви да са навършили поне 1 година, преди да започнете опити да ги размножавате. Твърде ранната бременност причинява ненужен стрес и проблеми с развитието на яйцата при женските гекони.
Важно е, разбира се, преди каквито и да е опити за размножаване, вашите гекони да са напълно здрави. Мъжките и женските индивиди могат да живеят постоянно заедно. Но е най-добре след като женската снесе 3 люпила да я преместите в друг съд. Ако не го направите, най-вероятно ще се получи свръх-размножаване, при което женската може да умре.
В периода на снасяне на яйца, давайте на женската допълнително калций и минерали. Препоръчително е, ако все още не сте създали влажна част под някое укритие, да го направите сега. Най-вероятно женската ще го използва за снасяне на яйца.
Женските снасят или едно, или две яйца, които са малки по размер и с твърда черупка.
Когато яйцата бъдат снесени, трябва да ги преместите в инкубатор. Когато ги местите, внимавайте да не ги обърнете, тъй като ембрионът ще се удави. Най-добре маркирайте горната част с някакъв знак, така че винаги да знаете кое е горе и кое - долу. Поставете яйцата във съд с влажен вермикулит, а след това – в инкубатора. Инкубирайте яйцата при температура 28-29°С в продължение на 50-60 дни.
Забележка
 Полът на малките не се влияе от температурата, при която са били инкубирани!
Грижи за бебета Paroedura pictus
Грижите за бебета мадагаскарски земни гекони не са много по-различни от тези за възрастните индивиди, но трябва да им бъде отделено повече внимание. След като се излюпят, малките трябва да останат в същия съд, където са черупките им, докато всички хранителни вещества от тях не бъдат изконсумирани. След това ги прехвърлете в малък съд (малък щуркарник би бил подходящ в случая). Съдът не трябва да е твърде голям, защото малките може да се чувстват неспокойни. За субстрат ползвайте кухненска хартия, за да се избегне запушване на червата и да се наблюдават отделителните процеси.
В този съд трябва да има много укрития. Бебетата Paroedura pictus са по-крехки и по-плашливи от възрастните. Менюто им се състои от малки щурчета, за препоръчване с размери от порядъка на 0,5-1 см (и по-малки, ако геконът не може да се справи с тези). Малките винаги трябва да имат достъп до прясна вода.
                            ...
                                                      Дебелоопашат гекон

Местообитание

Дебелоопашатият гекон се среща в западна Африка от Сенегал до Камерун. Обитаваните от него места са сухи, но той прекарва повечето време в тъмни и влажни скривалища.Мъжките гекони достигат около 20-25см, а женските 15-20см. Живеят около 15-20г, но поради стрес продължителността на живот при женската се намаля ако тя снася. Както много други гущери, африканският дебелоопашат гекон може да "откъсне" опашката си ако е застрашен от хищник. На нейно място ще порастне нова, която ще е по-къса и дебела. Дебелата опашка е признак за здраво животно.Тя служи за резерв на вещества.
ТерариумТерариум с размери 60/30/30 (д/ш/в) е напълно достатъчен. В него могат да живеят няколко ...
Терариум
Терариум с размери 60/30/30 (д/ш/в) е напълно достатъчен. В него могат да живеят няколко гекона, но никога не трябва да се поставят в един терариум два мъжки, защото те ще се бият, често до смърт! В терариума трябва да има няколко скривалища в които геконът да може да спи през деня.Ако няма скривалища животното може да се стресира и да откаже да яде. Препоръчително е наличието на влажно скривалище. То може да бъде направено от пластмасова кутия с изрязан отвор, която да е пълна с вермикулит или торф. Това скривалище трябва винаги да е влажно. Там геконът ще може да смени кожa по-лесно и това е мястото, което женската би избрала за снасяне. В терариума винаги трябва да има налична плитка купичка с чиста вода, въпреки че геконът рядко ще пие от нея.
Субстрат
 Най-сигурният, но не особено естетичен субстрат са салфетките.Те са задължителни за малки гекони. Може да се използва пясък, който е добре да е богат на калции и трябва да е фино преситен. Понякога геконът поглъща пясък заедно с храната или отделно, за да подобри храносмилането и ако пясъкът е едър може да предизвика сериозни проблеми.
ТемператураОколо 29C през деня и 24С през нощта. Тези стойности могат да бъдат постигнати чрез ...
Температура
Около 29C през деня и 24С през нощта. Тези стойности могат да бъдат постигнати чрез отоплителни плочи, които да поставите под терариума, но никога вътре в него, защото геконът лесно може да се изгори или чрез червена крушка, чиято светлина е невидима за геконите.
Влажност
Напръсквайте терариума с пулверизатор няколко пъти на седмица (всеки ден при новоизлюпени гекони).
Хранене
 Основната храна на дебелоопашатите гекони са щурците. Те трябва да бъдат предварително овъргаляни в хранителни добавки богати на калции. Запомнете, че каквото яде щурецът, това получава и геконът! Менюто може да бъде разнообразявано с червеи и новоредени мишлета за възрастните. Червеите са бедни на калции, но са богати на мазнини. Мишлетата се препоръчват за наскоро снесли майки, за да може по-бързо да възтановят изгубената енергия и вещества. Геконът трябва да яде 2-3 пъти на седмица. Изключение правят женските гекони по време на размножителен период и малките, които трябва да получават храна всеки ден.
2-3 пъти седмично може да приготвяте специално пюре, което е много полезно за геконът и той много го обича. Смесвате малко бебешко пюре(праскова или банан) с мед и малко количесто вода и калции. Може да добавите и парченца меки плодове като банан или праскова без мъх.
                            ...
                                               Летящ гекон
Местообитание и външен вид
Ptychozoon kuhli, чието българско име е летящ гекон, е от често внасяните в САЩ видове. Обикновено достига размери до 20 см. Цветовете му варират от кафяво до сиво. Окраската може да бъде много сложна и дори подобна на дървесна кора. Често представлява вълнообразни тъмно-кафяви ивици на жълто-кафяв фон. При някои екземпляри се наблюдава по-светла жълто-кафява дорзална линия. От двете страни на тялото има кожни гънки, по-тънки при главата. Кожа има и между пръстите на крайниците. Специфична черта е силно назъбената опашка.
Вследствие на своя необикновен вид и ниска цена, тези гекони са много популярни сред начинаещите. Често се намират в местните зоомагазини. За съжаление, грижите за тях често са неправилни и много умират всяка година. Щом веднъж се аклиматизират, тези гекони са издръжливи домашни любимци, но времето, докато това стане, може да е трудно за гекона. Този вид заслужава повече внимание от страна на сериозните хобисти. Можем само да се надяваме, че в близко бъдеще все повече животни ще започнат да се развъждат в домашни условия.
Има шест вида, попадащи в рода на Ptychozoonно всъщност само един (P. Lionotum)се внася и грижите за него са подобни на тези, описани тук.
Разпростанение
Този вид е широко разпространен в югоизточна Азия, от Малайския полуостров, през Суматра и Джава, до Борнео и съседните острови. В един момент в недалечното минало се е смятало, че почти всички P. Кuhli, изнасяни в САЩ, са от един регион в централна Джава. Тези животни са били улавяни в плантациите.
Естествена история
Животни, които могат да летят, винаги са разпалвали човешкото въображение. Докато истинският полет, способността да се лети със собствени сили и по собствено желание, е ограничен до птици, прилепи и насекоми, някои животни са усвоили до съвършенство способността да се плъзгат по въздуха на впечатляващи разстояния. Всички знаем за летящите катерици и летящите риби, но малко хора знаят за този забележителен гекон. Много гекони са развили камуфлажната окраска, „хвърлянето“ на опашката и изключителните способности за катерене като методи за самосъхранение. Геконите от рода Ptychozoon, от своя страна, са усвоили „изкуството” да бягат във въздуха. Тъй като домът му е по дърветата, Ptychozoon-ът може да скача и да пикира. Приземяването може да е на съседно дърво или безопасно на земята. Летящите гекони се сливат добре с кората на дърветата. Това им позволява да бъдат незабележими още в момента, когато се приземят. Кожата между крайниците, с която успяват да „летят”, също променя очертанията на животното, за да помага на сливането.
Отглеждане в плен Тези гекони се нуждаят от терариум тип „Тропическа джунгла”. Може да се ...
Отглеждане в плен
 Тези гекони се нуждаят от терариум тип „Тропическа джунгла”. Може да се използва аквариум със стъклен капак. Минималните размери за терариум за чифт или три полово-зрели гекона трябва да бъдат 60 см височина, 40 см широчина и 40 см дължина (височината е по-важна от дължината), тъй като тези гекони са много активни. Стъклените терариуми са много подходящи, в случай, че се поддържат достатъчно високи нива на влажност. Могат да се ползват и пластмасовите клетки, предлагани в търговската мрежа. Жлебовете, в които се плъзгат стъклените вратички, стават чудесно място за криене на геконите. Проверявайте на всяка цена жлебовете, преди да отворите вратичките.
Живите растения поддържат високи нива на влажност и правят интериора на терариума приятен. Вертикални ивици от дървесна кора/корк, залепени на задната и страничните стени, ще предоставят достатъчно места за почивка и геконите ще се чувстват добре защитени. От полза може да е осветление в пълния светлинен спектър, тъй като Ptychozoon kuhli обича да си почива през деня на открито върху дървесната кора. В природата геконите биха получавали директна слънчева светлина и биха се ползвали от прякото излагане на УВ-лъчи. Подходящ субстрат е стерилната почва, смесена с равни части торфен мъх и пясък. Растенията могат да се посадят директно в субстрата. Важно е терариумът да се разположи на място с достатъчно добра вентилация, тъй като във влажен, но неподвижен въздух се развиват гъби и бактерии. Температурата трябва да бъде около 26°С през деня, с понижение до20-21°С през нощта. Пулверизирането на листата на растенията и стените на терариума вечер ще осигури както вода за пиене на геконите, така и достатъчна степен на влажност.
Хранене
Летящите гекони са насекомоядни и ще приемат малки щурци, ларви на брашнени червеи, хлебарки и други подходящи по размер насекоми. Определени количества от насекомите, които могат да бъдат изядени бързо, може да се пускат свободно в терариума на гекона, за да упражнява той ловните си умения. Препоръчва се насекомите да се овалват в подходяща смес калций с витамини. Можете да ползвате и плодови бебешки храни.
Здраве Вносните летящи гекони често са дехидратирани и заразени с червени кърлежи. Кожните ...
Здраве
 Вносните летящи гекони често са дехидратирани и заразени с червени кърлежи. Кожните израстъци, които правят този гекон толкова уникален, също така позволяват на кърлежите да се струпват в големи количества. Когато оглеждате гекона, преди да го купите, внимателно повдигнете всички кожни гънки и огледайте за малки червени точици. Тези кърлежи трябва да се махнат, преди да пуснете гекона в новия му дом. Това може да се направи с памучен тампон, потопен в растително олио, с който се маже точно върху кърлежа. Така паразитът не може да диша, задушава се и след това се отстранява лесно. Остатъците от олио се отмиват с топла сапунена вода. Поставете всички гекони под карантина за няколко седмици, за да наблюдавате за поява на нови паразити. Възможно е да сте пропуснали малките кърлежи, а няколко може да са се скрили в ушната кухина. Когато хващате тези гекони в ръка за инспекция и за премахване на кърлежи, бъдете много внимателни, тъй като малките могат да се наранят лесно. Дръжте ги нежно, но здраво, защото те хапят при хващане в ръка. Ухапванията не са сериозни и рядко разкъсват кожата. Други неща, за които да гледате при вносните животни, са евентуални ранички, например в устата и около нея, както и респираторни инфекции. Препоръчително е фекалиите да се изследват от ветеринар, тъй като вътрешните паразите са често срещани. Правилното лечение за премахване на паразитите може да е ключът към аклиматизирането на вносните гущери за живот в домашни условия. Откъснатите и пораснали наново опашки са често срещано явление при уловените в природата животни. Порасналата наново опашка ще има дълга кожна гънка по цялата пораснала част, вместо малките назъбени кожни израстъци на „оригиналната“ опашка. Тази опашка напомня на опашката наUroplatus, която наподобява нежно листо.
Размножаване
 Летящите гекони ще започнат да се размножават само когато температурата и влажността са достатъчни. Често тези гекони снасят яйца скоро след като са внесени, но след това спират да се размножават. Размножаването може да се стимулира като махнете мъжкия от групата и след няколко дена да го върнете. Яйцата обикновено са „залепени” за стените на терариума, под укритие. Други места, където геконът може да снесе яйца, са под купчина листа или под кора от дърво.
Инкубационният период трае 60-120 дена. Бебетата са чудесни копия на възрастните и трябва да бъдат отглеждани отделно в малък терариум. Пластмасови кутии, модифицирани със стъклени капаци също вършат работа. Във всяка кутия сложете пръст с клонче от Pothos(Дяволски бръшлян) и парче корк под ъгъл 90 градуса. Подрастващите могат да бъдат гледани по този начин, докато полът им не е определен. Тези гекони стават полово-зрели след една година. Мъжките могат да бъдат определени чрез присъствието на издутината, в която са хеми-пенисите в основата на опашката и чрез уголемените феморални пори. Гледайте само по един мъжки в терариум, тъй като ще се бият, ако са повече.
                            ...
                                 Азиатски домашен гекон  
Характер
Азиатските домашни гекони са малки и евтини гущери, които са сравнително лесни за гледане в плен. Те не са предназначени за държане, защото това може да ги нарани, а и са много бързи. Тези гекони са сравнително лесни за гледане като домашни любимци, но също като повечето гекони ще загинат, ако не се грижите за тях правилно. Ако за тях се полагат нужните грижи, те могат да живеят до пет години. Също както и други гекони, азиатските домашни гекони имат предимството да бъдат способни да показват удивителното катерене по плоски повърхности, с което са известни тези гекони. Това ги различава от други често срещани гекони, гледани за домашни любимци, като леопардовите гекони и африканските дебелоопашати гекони. *Въпреки това, за разлика от тези гекони, не е препоръчително азиатските домашни гекони да се държат в ръка, те не са най-добрия избор за любимец който искате да държите.
Важно е също да помните, че цената на гледането на гекон не е само цената на гекона, но и цената на терариум, храна и оборудване. Те редовно са 10 или 20 пъти по-скъпи от цената на самия гекон. Също така, важно е да намерите ветеринар, който разбира от екзотични животни, а не просто от кучето и котки.
Размери
 Азиатските домашни гекони са много малки животни – размерите на възрастните варират между 8 и 12 см.
Терариум Съд с размери 50 в., 30 ш. и 30 д. е подходящ за един гекон или чифт гекони, като ...
Терариум
 Съд с размери 50 в., 30 ш. и 30 д. е подходящ за един гекон или чифт гекони, като височината е по-важна от дължината, защото тези гекони са дървесен вид. Не забравяйте да осигурите неща, по които геконът Ви да се катери, като клони или растения, както и укрития на пръстта и по стените, където гекона да може да се скрие, когато се чувства изплашен. Растенията са перфектни за катерене и за *събиране* на вода от пулверизирането, но тези растения трябва да са неотровни. Никога не гледайте повече от един мъжки в един терариум. Също така, никога не гледайте полово зрял мъжки и женски гекон в един тераиум, освен ако не сте подготвени да се грижите за яйцата, за които най-вероятно няма да сте подготвен, освен ако не сте гледали гекони преди. Един гекон е най-добрия избор за начинаещ.
Субстрат
Използвайте кокосов чипс или торф, освен ако геконите не ядат субстрата. В този случай Вие трябва или да използвате ядлив субстрат или такъв, който те не могат да изядат, като вестник или специална настилка за терариуми на влечуги. Важно е да направите някое от тези неща, защото ако геконът яде субстрата може да получи сериозни наранявания на храносмилателната му система.
Температура
Температурата през деня трябва да е в между 23°С и 31°С под лампата. Препоръчително е през нощта температурата да падне до 20-21°С. Влажността трябва да бъде около 65% през цялото време. Това може да се постигне чрез редовно пулверизиране. Препоръчва се използването на насочена крушка. Използвайте обикновена крушка или керамичен отоплителен уред за основен източник на топлина.
Осветление Осигурете луминисцентна лампа на вашия гекон, която да работи 10-12 часа и ...
Осветление
 Осигурете луминисцентна лампа на вашия гекон, която да работи 10-12 часа и обикновена крушка за мястото за “слънчеви бани”
Влажност
 Въпреки че е добре в терариума на вашия гекон да има малка купичка с вода, в която гущера да не може да падне, също така е важно и да пулверизирате терариума за да поддържате влажността и гекона да може винаги да пие от листата на растенията и от стените на терариума.
Хранене
 Младите азиатски домашни гекони трябва да бъдат хранени всеки ден. Когато достигнат полова зрялост трябва да се хранят през ден със достатъчно насекоми.
Правилната диета за азиатски домашен гекон се състои от много различни насекоми, която включва малки щурци, брашнени червеи и гигантски червеи. Тези насекоми трябва да бъдат хранени с добавки, които могат да бъдат купени от зоомагазин или онлайн. Може и да са доста скъпи, но си струват за здравето на вашия гекон. Важно е също така е важно да осигурите добавки с калций и витамини. Те се прибавят към храната ежедневно или веднъж на седмици, но за всеки случай прочетете инструкциите на добавките.