Хамелеони


Хамелеони

                            ...
                                                  Йеменски хамелеон

Външен вид

Необикновеният външен вид на хамелеоните ги прави освен невероятно симпатични влечуги и едни от доста популярните терариумни животни. Те са силно странично приплеснати с дълга и изключително подвижна опашка, която използват като пети крайник. Крайниците, от своя страна, са пригодени към дървесен начин на живот, какъвто водят по - голямата част от видовете. Очите се намират върху своеобразни „кулички", които представляват клепачи. Те могат да се движат независимо една от друга, което не изисква движение на цялото тяло за промяна на зрителното поле и дава на животното доста голямо предимство. Смяната на цветовете не може да варира в толкова широки граници, колкото си представят повечето хора и има доста по-сложна роля от камуфлаж. Промяната в окраската е свързана с дневния цикъл, с отблъскването на съперници, нападения, демонстриране на настроения. Например при размножаването, женската използва съответни цветове, за да покаже, че е готова за чифтосване или, за да демонстрира, че е вече бременна и няма нужда да се среща с мъжки. Смяната на цвета играе роля и при терморегулацията.
Местообитание и популация

Съществуват около 130 вида „истински" хамелеони, които населяват топлите части на планетата (Африка, Арабския полуостров, Индия и Шри Ланка). Chameleo chameleon се среща в северна Африка и южна Европа, където е пренесен от древните гърци при търговията им с египтяните. За всяка успешна сделка, египтяните подарявали хамелеон на търговеца, който го отнасял обратно в Гърция. Пускайки животните в градините си, гърците постепенно пренесли вида и сега в най-южните части на Пелопонес има размножаваща се популация.
ОтглежданеОтглеждането на хамелеони е подчертано трудно. Специалистите препоръчват да се ...
Отглеждане

Отглеждането на хамелеони е подчертано трудно. Специалистите препоръчват да се придобие опит и навици с по-непретенциозни гущери и чак тогава да се гледат хамелеони. В България най - разпространеният вид е Chameleo calyptratus, и не ми е известно някой да размножава друг вид, а дори и да има такива хора, намирането ще е трудно. Този вид е известен като Йеменски хамелеон. Здравите и нестресирани мъжки екземпляри обикновено са тюркоазени на цвят с напречни жълто - зелени ивици, преплетени със сиви и сини шарки. Още с излюпването си мъжките имат на задните крака своеобразни „шпори", които успешно ги отличават от женските още в ранна възраст. Продължителността на живота на женските е около 3 години, а на мъжките 5. Местообитанията им в естествената среда са винаги добре обрасли с растителност високи плата, брегове на реки или крайбрежни ивици.
ТерариумХамелеоните, които се отглеждат в домашни условия, имат нужда от голям терариум, височинно ...
Терариум

Хамелеоните, които се отглеждат в домашни условия, имат нужда от голям терариум, височинно разположен, поради дървесния начин на живот, който водят. Моят терариум е с размери 40x 50x 80 (80 см е височината). Тези параметри са подходящи при отглеждането на 1 животно с малки рамери. Най - добре е терариумът да има размери 60x 60x 120. Специалистите са определили за най - оптимални следните размери: 120x 100x 100 -  за един мъжки с до 3 женски.
Мъжките индивиди нарастват до 50 см, а женските до 35 см. За да достигнат тези размери е нужен много голям терариум. Съществува подвид Chamaeleo calyptratus calcifer ,  който нараства до 30 см максимално. Той е с по- убити  цветове и не е толкова красив. Хранят се всеки ден, като понякога може да се прескачат дни. Може да гладува 3- 4 дни, без да е особено фатално. За   разнообразяване на диетата се дават плодове. Аз използвам предимно банани.
Температура

Дневната температура в терариума би следвало да е в границите 28-32 градуса, като под насочените крушки да има петна с температура от 35. Нощните температури са малко по - ниски, съответно 18-25 градуса. Всяка сутрин е необходимо да се пръска терариума с пулверизатор за достигане на малко по-висока влажност в утринния период. Могат да се приучат да пият вода и от паничка. Хранят се с живи насекоми, като понякога ядат и растителна храна, млади филизи на растения, плодове(банани, смокини) и др. От особена важност е хамелеонът да има в терариума си ултравиолетова лампа за влечуги. Тя спомага за достатъчното набавяне на витамин D. При хранене щурците се овалват с витамини и калций, защото все пак е трудно да се имитира естественото меню на насекомите и те не съдържат достатъчно от горепосочените.
РазмножаванеРазмножаването е доста вълнуващо за терариста, независимо какво е животното. При ...
Размножаване

Размножаването е доста вълнуващо за терариста, независимо какво е животното. При хамелеоните има някои малки хитринки, които е добре да се знаят. Като едно строго териториално животно, хамелеонът пази ревниво образно казано „клона си". За това е доста важно женската да се занесе в терариума на мъжкия, а не обратното. В противен случай тя се чувства господарка на положението и рядко позволява оплождане. Ако женската не е готова за размножаване тя променя коренно цвета си на тъмно зелено с черно на бели и жълти петна и ивици. През размножителния период, мъжките са готови за чифтосване, в момента, в който съзрат  женската.  Бременният женски хамелеон трябва да се храни стабилно, с много калций, като не се прекалява.  Официалният термин е шест седмици, но от моите наблюдения мога да заключа, че или силно варира, или е доста по дълъг. Яйцеснасянето става в дълбок съд, пълен със смеска от влажен пясък и почвен субстрат. Сместта не трябва да е нито суха, нито много мокра. Ориентирайте се по това дали в нея може да се дълбае. Женската изкопава тунел с камера на края, в която снася. След снасянето, яйцата се преместват в инкубатор. Тук трябва много внимателно да се изровят едно по едно, без сътресения и въртене. Връзката на жълтъка с черупката е доста фина, а прекъсването и води до умиране на зародиша. Могат да снесат до около 50 яйца, но това е бройката при най-едрите женски. Яйцата се инкубират 6 месеца на около 26 градуса постоянна температура при висока влажност.

                            ...
                                             Хамелеон на Джаксън

Външен вид

 Младите хамелеони имат кафеникава кожа, развивайки по-ярка зелена окраска на възраст 4-5 месеца. Мъжките обикновено са с по-ярка окраска със сини или жълти петна. Стресираните или студени хамелеони обикновено са с тъмно-кафява окраска. Мъжките от всички под-видове имат три рога, които им придават вид на мини-трицератопси (два рога под очите и един на муцуната). Женските от някои под-видове също имат рога, но понякога по-малко развити от тези на мъжките.

Темперамент

 Този вид хамелеони са териториални животни и трябва да се гледат поотделно. Държането в ръка е стресиращо за тях и, както и другите хамелеони, те са домашни любимци, за които е по-добре да бъдат гледани, отколкото държани.

Терариум Хамелеоните никога не бива да бъдат гледани в стъклен терариум – те се нуждаят от съд ...
Терариум
 Хамелеоните никога не бива да бъдат гледани в стъклен терариум – те се нуждаят от съд с мрежа за вентилация (не се препоръчват фините мрежи от метал или пластмаса; мрежата от PVC (пластмаса) е по-добра). Височината е по-важна от дължината като препоръчителните минимални размери са 60 см. дължина, 60 см. ширина и 90 см. височина (колкото по-високо, толкова по-добре – хамелеоните обичат да се катерят високо над земята). Може да се използва външна клетка (на открито), когато времето е достатъчно топло, стига хамелеонът да не получи топлинен удар.
Субстрат
 Чистотата в терариума на вашия хамелеон е жизненоважна, за да се предотврати развитието на бактерии и мухъл. Използването на кухненска хартия или вестник за субстрат на терариума прави чистенето по-лесно. Някои собственици използват пръст (никакъв вермикулит или перлит) или торфен мъх, но те по-трудно се поддържат чисти и сухи. Саксии с растения могат да се сложат върху субстрат от обикновена хартия, осигурявайки едновременно по-лесно почистване и развитие на живи растения. Не използвайте дървени стърготини или какъвто и да е друг субстрат, който може случайно да бъде погълнат и да причини запушвания.
Аранжиране
Осигурете много устойчиви неотровни растения и клони. Фикусите често се използват в терариумите на хамелеони, но изискват известна предпазливост, тъй като соковете на тези растения могат да бъдат дразнещи. Други растения, които можете да пробвате, са Дяволския бръшлян (pothos), хибискуса и драцената. Можете да добавите и изкуствени растения, а изкуствените лози са чудесна добавка. Трябва да осигурите достатъчно различни клони (с различни размери), като се убедите, че хамелеонът разполага със стабилни „площадки” на различни нива и температури в терариума.
Температура
За хамелеоните на Джаксън температурата през деня трябва да е в рамките на 21-26°C, с място за „слънчеви бани” с температура максимум 29°С. През нощта температурата трябва да падне с около 5-10°С, така че отопление може и да не е необходимо, ако температурата във вашия дом не пада под 18-21°С. Подходящата температура се постига най-добре с рефлекторна или червена крушка в рефлекторен или керамичен отоплителен уред; той трябва да бъде извън терариума, за да се избегнат изгаряния.
Осветление Хамелеоните се нуждаят от UVA/UVB светлинен източник, така че инвестирайте в добра ...
Осветление
 Хамелеоните се нуждаят от UVA/UVB светлинен източник, така че инвестирайте в добра лампа като Zoomed Reptisun 5.0. Дръжте УВ лампата включена по 10-12 часа на ден. Помнете, че тези крушки трябва да се подменят на 6 месеца. Също така, за хамелеоните е добре да прекарват известно време на слънце / естествена светлина, когато температурите са подходящи (но се пазете от топлинни удари – хамелеоните на Джаксън трудно издържат темератури над 32°С.)
Влажност и хидратация
 Хамелеоните на Джаксън се нуждаят от 50-80% влажност. Това може да се постигне чрез пулверизиране на растенията често (поне два пъти дневно), а използването на капеща или пръскаща система също е препоръчително. Хамелеоните рядко пият вода от купичка, но ще ближат капки вода от растенията, така че пулверизирането и капещата система също служат като източник на вода. Поставете капещата система така, че водните капки да падат по растенията в терариума. Купете и влагомер за да измервате влажността.
Хранене Хамелеоните са насекомоядни, така че трябва да бъдат хранени с разнообразие от ...
Хранене

 Хамелеоните са насекомоядни, така че трябва да бъдат хранени с разнообразие от насекоми. Щурците най-често са основна храна, но можете да давате и брашнени, бели и гигантски червеи (всички в ограничени количества), хлебарки, мухи, плодови мушици (за малки хамелеони) и скакалци. Ако ще храните вашия хамелеон с насекоми, уловени в природата, трябва да сте сигурни, че не са били изложени на пестициди. Избягвайте и светулките. Всички насекоми трябва да бъдат хранени със свежи плодове и оваляни във витамини и минерали, преди да ги дадете на вашия хамелеон. Освен това, някои хамелеони ядат и известни количества растителна храна (включително живи растения в терариума, така че сложете неотровни растения). Ще трябва да наблюдавате вашия хамелеон и да променяте количествата храна, когато е необходимо (ако останат неизядени насекоми или хамелеонът ви е надебелял, намалете количествата). Не оставяйте неизядени живи насекоми в терариума за дълго време, тъй като могат да нападнат и наранят вашия хамелеон. По отношение на добавките към храната съществуват различни мнения. Уверете се, че вашият хамелеон получава храна, оваляна в калций с витамин Д (например ReptoCal) два или три пъти на седмица и минерална добавка веднъж на седмица. Някои експерти препоръчват избирането на добавка, която не съдържа витамин А (вместо това използвайте бета-каротин).
Пантеров хамелеонПантеровият хамелеон се среща в северните и южните части на остров Мадагаскар в ...
Пантеров хамелеон

Пантеровият хамелеон се среща в северните и южните части на остров Мадагаскар в тропическата гора биом, а също е регистриран и на остров Реюнион и Мавриций.

Класификация

Пантеровият хамелеон е описан първи от френския журналист Жорж Кювие през 1829 година.Този вид хамелеон е кръстен с това наименование, заради агресивността си като на пантера.

Описание

Мъжкият пантеров хамелеон може да достигне до 50 сантиметра, а женската около 25-30 сантиметра.Окраската на мъжкия пантеров хамелеон е по-оцветена и по-пъстра от тази на женската.Както при всички видиве хамелеони и пантеровият сменя окраската си в зависимост от местоположението си.Обиквовенната и най-често срещана окраска е светло синьо. 

Терариум

Терариума за пантеровия хамелеон трябва да е по-голям и по-висок,да е добре залисен ни само с растения, а и с клони или дънери.терариума не трябва да е със стъкло, а с мрежа или тел.Задължителна е лампа за топлина и осветление.

Биология

Очите на пантеровия хамелеон са най-отличителни сред влечугите и функционират като револверна пушка-горният и долният клепач ги дели само една малка дупчица.Не само панеровия, а всички видове хамелеони могат да извъртат очите си на всички страни и виждат навсякъде малка част зад главата си.Могат да въртят очите си в 360 градусова дъга.Също могат да забележат плячката си-дребни насекоми, от 5-10 метра.

Хранене

Пантеровият хамелеон се храни с всякакви насекоми-скакалци,хлебарки,меки бръмбари и цикади, но най-честата храна в природата, а и в терариумни условия е щурци.